Zorki

Nazwa Zorki w języku rosyjskim oznacza w luźnym tłumaczeniu „sokole oko”. Aparaty te produkowano w  Krasnogorsku pod Moskwą. Przed II wojną światową wszelkie przesyłki kurierskie (pocztowe) kierowano do  ZORKI  (taka była obiegowa nazwa Zakładu Imienia Lenina nr 69 w Krasnogorsku). W roku 1941 został on w większej części ewakuowany do Nowosybirska. Na jego miejscu w 1948 r. powstał KMZ (skrót: Krasnogorskij Mechaniczeskij Zawod) imienia Zwieriewa (był on jednym z twórców tego zakładu). Postanowiono w nim uruchomić produkcję bazującą na aparacie FED (skrót od: Feliks Edmundowicz Dzierżyński), który był kopią LEICA II. Zadanie to było łatwiejsze między innymi ze względu na sprowadzenie do zakładu wracających z niemieckiej niewoli inżynierów z fabryki FED-a. W owym czasie fabryka FED znajdowała się w BIERCKU (również w okolicach Nowosybirska - ewakuowany z okolic Charkowa) i tam produkowała Bierckie Fedy.

Pierwsze  aparaty Zorki wyprodukowano z części FED w KMZ w 1948r. Na tych aparatach widnieją dwa napisy ZORKI oraz FED. Aparaty pod nazwą ZORKI wytwarzano do 1978r. Generalnie można je podzielić na dwie grupy. Pierwsza na bazie aparatu LEICA II. Z niej powstały Zorki:1, 1C, 2, 2C. Z kolei Zorki 5 to już bardzo daleko idące zmiany w konstrukcji obudowy, a w Zorki 6 z LEICA został tylko mechanizm migawki szczelinowej. Należy zaznaczyć, iż numeracja modeli aparatów nie jest chronologiczna i nie które z wersji były produkowane w tym samym czasie.

Drugą bazową, skopiowaną konstrukcją była LEICA IIIa. z niej powstała druga linia ZORKI : 3, 4 i ich odmiany. Aparaty ZORKI cechowały się bardzo mocną obudową, solidnością wykonania, estetycznym wyglądem i co najważniejsze - były niezawodne. W większości tych aparatów do dzisiaj (w 2011r.) można naciągnąć migawkę. Te nie działające egzemplarze to przeważnie aparaty zablokowane kawałkami złej jakości filmu, które weszły w mechanizmy lub też uszkodzone mechaniczne przez swoich właścicieli podczas rozbierania.

 

          Zorki           1948r.

          Zorki-3         1951r.

          Zorki-3M        1954r.  

          Zorki-2         1954r.

          Zorki-C         1955r.

          Zorki-2C        1955r.

          Zorki-3C        1955r.

          Zorki-4         1956r.

          Zorki-5         1958r.

          Zorki-6         1959r.

          Zorki-10        1964r.

          Zorki-11        1964r.

          Zorki-4K        1972r.